Jaki zestaw do monitoringu powinniśmy wybrać?

Zastanawiasz się nad wybraniem odpowiednich urządzeń do swojego systemu wizyjnego? Dobrze się składa, ponieważ przygotowaliśmy dla ciebie kilka prostych porad dotyczących wyboru zestawu do systemu monitoringu.

Dostosowywanie potrzeb

W pierwszej kolejności powinniśmy dostosować urządzenia do własnych potrzeb oraz środowiska pracy. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i środki jakie przeznaczymy na instalację systemu oraz jego przyszłą konserwację. Jeżeli zdecydowaliśmy się na monitoring sieciowy IP, powinniśmy również zwrócić uwagę na naszą strukturę komputerową. Prawidłowa praca systemu nie będzie zależeć jedynie od kamer, czy rejestratora, ale w dużej mierze od kondycji sieci internetowej. Pamiętajmy, że w przypadku systemów wizyjnych oszczędność nie zawsze popłaca, a pozornie tańsza instalacja może w przyszłości okazać się dużo mniej rentowna, co pociągnie nas do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z często wymianą urządzeń.
Jaki zestaw wybrać?

W przypadku systemów monitoringu ciężko wytypować jeden uniwersalny zestaw, który zapewni długą oraz bezawaryjną pracę. Zestawy są dostosowane do warunków pracy (monitoring domu, biura, firmy, mieszkania), wielkości systemu oraz preferencji użytkownika (tutaj znajdziemy sporo fajnych zestawów http://www.ctr.pl/zestawy-kamer/index.html). Tym samym urządzenia składowe systemu wizyjnego powinny w maksymalnym stopniu spełniać nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe (należy również pamiętać o konserwacji systemu oraz przyszłych aktualizacjach). Obecnie na rynku spotykane są różne zestawy do monitoringu, które różnią się między sobą jakością oraz ilością urządzeń składowych. W przypadku monitoringu małej lub średniej wielkości zazwyczaj wykorzystuje się od 4 do 8 kamer sieciowych lub analogowych (domy, małe biura, mieszkania). Tym samym dobór rejestratora, przełącznika sieciowego, monitora, oraz okablowania powinno się dostosować do ilości kamer. Koszt zestawu będzie uzależniony od jakości sprzętów oraz producenta (za urządzenia wyższej klasy trzeba więcej zapłacić). Jeżeli zdecydowaliśmy się na produkty różnych producentów musimy pamiętać, aby pracowały zgodnie ze standardem ONFIV, inaczej ich podłączenie może okazać się nie możliwe.

W dzisiejszych czasach najczęściej wybieranymi systemami monitoringu, są systemy sieciowe. Rozwój technologii internetowych i komputerowych pozwolił na jeszcze dokładniejszą rejestrację obrazu, analizę i archiwizację danych, oraz samą instalację systemu. Z tego względu monitoring IP jest coraz bardziej powszechny, a dzięki wykorzystaniu takich technologii jak PoE, pozwala na podłączenie wszystkich elementów składowych za pomocą standardowej skrętki UTP (zasilanie i przekaz obrazu). Ograniczymy tym samym koszty związane z montażem dodatkowego okablowania.
Urządzenia pracujące w ramach systemu sieciowego pozwolą na jeszcze dokładniejszą rejestrację obrazu oraz zapewnią możliwość swobodnego zarządzania i podglądu za pomocą aplikacji mobilnych na telefon i tablet.

Aby nie popełnić błędu podczas wybierania zestawu powinniśmy skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą nam dostosować urządzenia do naszych potrzeb, warunków pracy oraz struktury sieciowej w przypadku monitoringu IP. Podjęcie właściwej decyzji będzie miało wpływ na przyszłą pracę systemu.

Źródło: www.kamery.pl